Grand Hotel Derin Blog

Porto Ceneviz Koyu Nerede, Nasıl Gidilir?

Porto Ceneviz Koyu Nerede, Nasıl Gidilir?

Porto Ceneviz Koyu Nerede, Nasıl Gidilir?


Porto Ceneviz Koyu, 1. derece sit alanı olarak korunmakta ve Beydağları Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Karadan ulaşımın neredeyse imkansız olduğu koyun bulunduğu alan, nadir bir şekilde bakir kalmış yerlerdendir. El değmemiş olmasıyla beraber sadece teknelerle gidilebilen koyda en çok dikkat çeken an ise denizin göz alıcı berraklığıdır.
 
Maviyle yeşilin neredeyse el eleymiş gibi dans ettiği Porto Ceneviz Koyu sahil kısmı da incecik kumlarla kaplıdır. Deniz suyunun dalgasız ve berrak oluşu sayesinde buraya gelenler çıplak gözlerle denizin dibine bile görme şansına sahiptirler. Dalış tutkunları tarafından sıklıkla ziyaret edilen koy, derin olduğundan çocuklu aileler ve yüzmeyi yeni öğrenenler için pek ideal değildir.
 
 
Porto Ceneviz Koyu’nun son derece önemli olmasının altında yatan nedenlerden birisi de turkuaz denizi ve eşsiz kumsalıdır. Koyun hemen üst kısımlarında orman ile denizin muhteşem uyumunu görebilir, Akdeniz fokları ile Caretta Carettalara bile şahitlik edebilirsiniz. Koyda iç kısımlara gidildikçe siyah renkli toprağın denizde sulandırılması halinde vücuda ve yüzlere sürülmesinin şifalı olduğu söylenmektedir.

Porto Ceneviz Koyu Nerede?

Adrasan ile Olympos arasında bir körü vazifesi gören Porto Ceneviz Koyu’na karadan ulaşım yoktur. Hiçbir şekilde yerleşim yerinin bulunmadığı bölge, Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer aldığından sit alanı olarak korunmaktadır.
 
Musa Dağı’nın hemen eteklerinde açık denize kalan kısımda bulunan Porto Ceneviz Koyu halk arasında Ceneviz Koyu olarak da adlandırılmaktadır. Cenevizlilerin 11. ve 15. yüzyıllarda Akdeniz, Karadeniz, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Avrupa’da ticaret kolonileri kurarak kıyılarda inşa ettikleri eski kale kalıntılarını onararak kullandıkları bu koy dünyaca ünlüdür.
 

Porto Ceneviz Koyu'na Nasıl Gidilir?

Porto Ceneviz Koyu’na sadece deniz yoluyla ulaşım bulunmaktadır. Olympos ve Adarsan arasındaki bu koya; gemi, tekne ya da özel yatlarla ulaşıldığından karayolu için uygun değildir. Bölge saatleri dışında koyda vakit geçirmeyi düşünüyorsanız özel bir tekne kiralayabilir ya da tekne turlarını daha yakından incelebilirsiniz. Yaya olarak gitmek isteyenler için Kumluca’dan Porto Ceneviz Koyu’na mesafe ortalama 5-6 saat kadar sürmektedir.

Ceneviz Koyu Nerede?

Ceneviz Koyu, Antalya'nın Kumluca ilçesindeki Adrasan Beldesi civarlarındadır.

Ceneviz Koyu'na Nasıl Gidilir?

Ceneviz Koyu'na sadece deniz yoluyla ulaşım bulunduğundan karayoluyla gitmek neredeyse imkansızdır.